Starożytna rozrywka

Do repertuaru europejskich rozrywek przeniknęło wiele gier, których rodowód wykracza daleko poza stary kontynent. Jedną z nich jest bez wątpienia mahjong. Ta gra zyskała sobie bardzo dużą popularność w ciągu ostatnich kilku dekad, głównie za sprawą swoich komputerowych wersji. Bardzo często możemy spotkać się z elektroniczną wersją tej pozycji, stała się częstym gościem domowych i biurowych komputerów.

 

gry mahjongBardzo często mamy okazję zobaczyć kogoś zabijającego nudę właśnie przy pomocy mahjonga. Popularność tej gry przybrała tak duże rozmiary, że stała się stałym elementem wielu systemów operacyjnych przeznaczonych na komputery osobiste, takich jak Windows czy niektóre dystrybucje Linuxa. Nic więc dziwnego, że dzisiaj mahjonga znają niemal wszyscy. Sama gra przypomina nieco znane nam dobrze domino. W skład zestawu wchodzą sto czterdzieści cztery tabliczki z kolorowymi oznaczeniami. Mahjong jest grą bardzo atrakcyjną wizualnie, stąd z pewnością po części wynika jej ogromna popularność, którą cieszy się na całym świecie.

 

W swoich komputerowych wersjach najczęściej występuje w postaci pasjansa – celem gry jest rozłożenie piramidy składającej się z całego zestawu kafli, poprzez dobieranie ich w pary, w taki sposób, by na koniec nie został na stole żaden z nich. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, gdyż wymaga spostrzegawczości, a także umiejętności logicznego myślenia, dzięki czemu jest znakomitym ćwiczeniem umysłu.